16 cze

Para 11 PL-0361-14-5185 x PL-0370-13-2982

Samiec PL-0361-14-5185, niebieski
„Aż boli”
Inzucht „Mariska”- wielokrotnie wkrewniony
na potomków Mariski z lini Raketje
Samica PL-0370-13-2982
PL-0361-14-5185z PL-0370-13-2982

Z powodów zdrowotnych, tak jak duża część stada, nie uczestniczył w pierwszym locie sezonu młodych. Od drugiego lotu rozkręcał się błyskawicznie. Co lot to lepszy konkurs. Na locie numer 4 z miejscowości Magdeburg, odległej od gołębnika 255 km, pokonał wszystkie 2097 gołębie z oddziału. W tym momencie postanowiono go zatrzymać. Na tym koniec. Stop !!! Takie pokrewieństwo, a on jakby nigdy nic – pierwszy!!!
Tym wyczynem potwierdził stawiane przed nim oczekiwania lotowe i zaprowadził siebie oraz gromadkę rodzeństwa do przedziału rozpłodowego.

„Rodzice tych gołębi są ze sobą spokrewnieni tak blisko, tak mocno, że… aż boli !”. To czeskie powiedzenie dotyczy głównie gołębi prowadzonych przez kilka pokoleń w bliskim i bardzo bliskim pokrewieństwie. Teraz już wiemy co oznacza w rodowodzie kilku gołębi ta dziwna nazwa – „Aż boli”.
Egzemplarze uzyskane z takiego pokrewieństwa, celowo posyłaliśmy na loty. Po przebytym sezonie patrzymy na nie „innym okiem”- widząc, że przeszły mordercze sito ostrej eliminacji. W efekcie testu lotowego, do rozpłodu trafiają gołębie, które mają za sobą wszystkie rodzaje selekcji. Dzięki potwierdzonym zdolnościom ”nawigacyjnym”, a także witalności i heroizmowi wykazanemu w walce na trasach lotowych jest im dane, zostawić w puli genowej dla przyszłych pokoleń, piętno swych wybitnych przodków.
Gołębie noszące nazwę „Aż boli” to owoc pracy hodowlanej sezonu 2014. Wtedy za cel podstawowy przyjęto rozbudowę linii Raketje z jej współcześnie najwybitniejszym potomkiem o nazwie Mariska i braćmi noszącymi przydomek od swej słynnej siostry, czyli- „Brat Mariski”.
„Aż boli” to efekt poszukiwań gołębi spełniających rolę rozpłodowców – reproduktorów kompletnych, czyli dominatorów homozygotycznych pod względem cech powrotno-lotowych.
…„każdy hodowca marzy o tym, żeby raz w życiu posiadać w swojej hodowli taką samiczkę jaką była Raketje. Poszukiwanie takich gołębi jest celem tych wszystkich z Nas, którzy z dumą chcą nosić miano hodowcy! Musimy tylko spróbować, szukać we właściwym miejscu, ponieważ dobrzy powstają tylko z dobrych”. Ten ostatni fragment tekstu przytoczono z artykułu o Raketje napisanego przez doktora Schwidde. Bardzo bierzemy sobie do serca słowa szanownego przyjaciela z Niemiec. Wam też polecamy zaczerpnąć co nieco z tego źródła. Pełną wersję tego tekstu znajdziecie na naszej stronie w dziale „Het Wonder i Raketje”, podstrona „Raketje”. Zachęcamy do lektury!

PL-0370-13-2982
PL-0361-14-5185