„Raketje”

(autor tekstu Dr Schwidde – Spenge 2005)

Jednym z najlepszych gołębi rozpłodowych, jakie kiedykolwiek poznałem była „Raketje”, B86-6400875, którą F. W. Revermann kupił na dodatkowej licytacji od K.v Hercka. „Raketje” sama zdobyła 70 konkursów w tym takie:1. 1. 1. 1. 2. 3. 3. 3. 6. 6. 7. 7. 9. 10. Jest matką 5 asów narodowych Belgii i gołębi będących w składzie drużyn 2 belgijskich mistrzostw narodowych oraz niezliczonej liczby lotników w dalszych pokoleniach. Jest udowodnionym fakt, że jej potomstwo wylatało więcej niż 250 razy 1 miejsce !!!. F. W. Revermann mógł parować „Raketje” jak tylko chciał, gdyż z każdym gołębiem wychodziły wybitne jednostki. Szczególnie znakomite jest połączenie z synem olimpijczyka „Porto” od L. Von Hove, a w hodowli Revermanna ze „Stereo” (de Cook), „Uno” (Lavent/Claes) i synem „Maes 1” (L. Deleus). Więcej jak tuzin dzieci „Raketje” jest ostatnimi laty w moim posiadaniu. Potomkowie tej samiczki są tak wybitni, że tworzą dziś znaczną część mojej hodowli. Niektóre dzieci „Raketje” są podstawowymi rozpłodowcami . Pozwalają się skutecznie łączyć prawie z każdą rodziną.
Odstąpione gołębie z linii „Raketje” w innych hodowlach odnosiły sukcesy. Znamienity przykład zostaje potwierdzony w 2004 roku. Samiczkę wkrewnioną z obu stron na „Raketje” dałem Jos’owi Vercammen’owi. Wydała „Porto”, jednego z najlepszych gołębi w Belgii na średnim dystansie. Dwie samiczki z tego samego rodu leciały w 2004 roku u A.Schiefke i zdobyły po13 nagród. Z linii „Raketje” jest samiczka, która zajęła 1 miejsce w regionie i jest też jednym z najlepszych gołębi P.H. Wesjohanna – 1 Mistrza Niemiec długiego dystansu.

porto

17.11.1991 r. słynna „Raketje” B-86-6400875 znalazła się na totalnej wyprzedaży Karel’a van Herck’a. Wystawił on „Raketje” wraz z jej piękniejszymi siostrami na wyprzedaż, z nadzieją, że „Raketje” pozostanie.
Ta „cudowna gołębica” do tego czasu, w ciągu sześciu lat zdobyła 72 nagrody, w tym niewiarygodną ilość głównych nagród: 1., 1., 1., 1., 2., 3., 3., 3., 5., 6., 6., 6., 7., 7., 8., 8., 9., 10., 11., 11., 11., 12 i 13 konkurs itd. W jej ostatnim sezonie lotowym 1991 r. trzykrotnie zdobyła 1 nagrodę.
Na totalnej wyprzedaży znalazło się czternaścioro jej dzieci, które zdobyły w sumie 34 razy pierwszą nagrodę. Ogółem jej ród zdobył do tamtej pory więcej niż 100 pierwszych nagród. Do dzisiaj ta liczba wzrosła do 250 zdobytych zwycięstw!
Teraz można zrozumieć, dlaczego Karel van Herck chciałby tak chętnie zachować swoją „Raketje”. Została ona wyhodowana przez braci Kemps z Geel, z „Geschifte” B-78-6408086 Karela van Herck’a, najlepszego gołębia, którego kiedykolwiek posiadał. „Geschifte” 5 razy zdobył pierwszą nagrodę, 2., 2., 3., 3., 4., 4., 4., 5., 6., 8., 9 i10 konkurs itd. Ten super lotnik i rozpłodowiec pochodził od spokrewnionych ze sobą rodziców z linii „Merckx” Adriana Woutersa z Arendonk. Bracia Kemps wyhodowali z tego ptaka więcej asów i w podziękowaniu oddali Karelowi van Hreck’owi „Raketje” i jej siostry.
Wracając do wyprzedaży – F. W. Revermann’owi z Nordhorn wpadła w oko dokładnie ta samiczka i kupił ją. Ale „Raketje” nie została wzięta do Nordhorn, lecz bezpośrednio do Louis’a van Hove z Merksplas, któremu F.W. Revermann regularnie na zimę oddawał do dyspozycji niektóre z jego najlepszych gołębi. Tutaj najprawdopodobniej została sparowana z synem olimpijczyka „Porto”, czyli „Dikken Blauwen v. Porto”. Z pierwszego lęgu wykluły się „Raket” i „Aske”. Drugi lęg przyniósł samca i samiczkę, które zostały oddane do Nordhorn i tam jesienią zdobyły 1 i 4 miejsce wśród młodych lotników oddziału. Zimą 1992 „Raketje” wróciła do Louis’a van Hove i znowu została sparowana z „Dikken Blauwen v. Porto”. Tym razem ten lęg przyniósł „Jonge Raket” i „Schwester Aske”.
Jakiej jakości były te gołębie okazało się już po pierwszym roku. „Aske”, B..723 z 92 r. już jako młoda została 5 asem, z najlepszą oceną punktową w Belgii, K.B.D.B.. Obaj bracia „Raket”, B..722 z 92 r. i „Jonge Raket”, B..305 z 93 r., zdobyły w 1995 roku razem w drużynie 2 miejsce w mistrzostwie Belgii na krótkim dystansie. (zob. reportaż Louis’a van Hove)
Od 1993 roku „Raketje” pozostała w Nordhorn i tutaj wydała wiele wybitnego potomstwa z różnymi ptakami. Przede wszystkim ze „Stereo” od De Cock oraz z innym, niż wspomniano wcześniej, synem „Porto” ma liczne, fantastyczne potomstwo.
Jeden z pierwszych synów ze „Stereo” przez cztery lata ani razu nie zawiódł. Jedna z sióstr tego zawodnika, DV-2740-95-1469 „poszła” do Dr. Schwidde do Spenge i tutaj wydała swego wybitnego potomka – „52” Gute Jahrige DV-0825-97-52. Jako roczny wylatał 11 nagród, został najlepszym lotnikiem oddziału i od tego momentu jest w rozpłodzie założycielem wybornej linii w hodowli.
Także 10 innych potomków „Raketje” jest w hodowli Dr. Schwidde i mają tutaj ponadprzeciętnych potomków, między innymi kilka gołębi zdobywających 1 miejsca.
„Raketje” w roku 2000 roku ostatni raz wydała na świat potomstwo. Teraz jej dzieci, które znajdują się w hodowli F. W. Revermanna, martwią się o odpowiednie potomstwo.
Potomkowie „Raket”, „Jonge Raket” jak i „Aske” i „Schwester Aske” od Louis’a van Hove mają potomstwo, które też odnosi sukcesy. Zadziwiająca jest zdolność potomków z tej linii do zdobywania czołowych nagród.
Także hodowla jednorodna (krewniacza) gołębi z „Raketje” ma szansę powodzenia. Kombinacja syna „Raket” z córką „Raketje” wydała na świat już więcej potomków, które zdobyły 1 konkurs w hodowli Dr. Schwidde. Na początku 2001 roku F. W. Revermann kupił jeszcze kilka prawnuków „Raketje” od Karel’a van Herck’e. Wśród nich znalazł się samiec, który cztery razy zdobył pierwszą nagrodę, a w sumie 74 konkursy, z czego 32 w pierwszej dziesiątce. Samiczka z 76 nagrodami, w tym 17 w pierwszej dziesiątce, jak również dalsze 3 prawnuczki, które zdobyły w sumie 171 nagród, w tym 10 pierwszych.
Przede wszystkim w hodowli Dr. Schwidde rodzina „Raketje” została konsekwentnie dalej rozmnożona. Wiele podziękowań za odstąpione gołębie z tej linii, które u innych wykazują się rewelacyjnymi wynikami potwierdzają dużą siłę dziedziczenia tej rodziny. Największym osiągnięciem 2004 roku jest na pewno wynik „Porto” u Jos’a Vercammen’a – 4 As narodowy Belgii na średnim dystansie. Jego matka wychowana w pokrewieństwie, pochodzi bezpośrednio od Dr. Schwidde, z córki: „Raketje” i jej wnuka.
Rzędy zwycięstw najlepszych młodych jak i starszych gołębi można wymieniać bez końca. Każdy hodowca marzy o tym, żeby raz w życiu posiadać w swojej hodowli taką samiczkę jak „Raketje”. Poszukiwanie takich gołębi jest celem tych wszystkich z nas, którzy z dumą noszą miano hodowcy. Musimy tylko spróbować, szukać we właściwym miejscu, ponieważ dobrzy powstają tylko z dobrych!